Světlo by mělo být především co nejpříjemnější pro oči. Nemělo by nám svítit přímo do obličeje a oslňovat nás. Ale i v případě, když si myslíme, že je vše v pořádku, můžeme pominout vedlejší účinky. Bolí vás hlava? Trpíte nespavostí či nedostatkem soustředění? Možná bude na vině právě světlo.
Naprostá většina lidí se při výběru světelného zdroje zaměřuje spíše na designové zpracování, popřípadě na svítivost. Jen málokdo už si ale uvědomuje, že i samotná barva světla má obrovský vliv. Přitom bychom se právě na to měli zaměřit jako první.
Barva světla
Hodnota barvy světla je uváděna jako K – Kelvin. Tak zvané teplé světlo má do 3300K, bílé potom 3300-5000K a denní světlo nad 5000K. Každé světlo má svá specifika, výhody i nevýhody. Právě podle nich bychom je měli volit do jednotlivých místností.
Teplé světlo
Tento typ osvětlení vás bude uklidňovat, navozovat pohodu a relax. Neburcuje tolik oči k činnosti a netvoří problémy s nespavostí. Je vhodné jej umístit do místností, kde odpočíváme, tj. do obývacího pokoje, kde se večer v podstatě připravujete na spánek, do koupelny nebo do ložnice poblíž postele.
Studené a denní světlo
Ten, kdo teď plánuje vyměnit všechno světlo za žluté, se ale také mýlí. Studené světlo je dobrý sluha, ale špatný pán. Nepřehánějme to s ní, využijme ho správně, na odpovídajících místech. Toto světlo nás probouzí, pomáhá nám soustředit se a být aktivnější. Dejme ho do míst, kde pracujeme – do lampičky k pracovnímu stolu nebo do kuchyně.
Na co si dát pozor
· Podsvícení vypadá hezky, ale může uškodit. Dejte si pozor na studeně svítící LED pásky kolem postele a míst, kde spíte.
· Modré světlo škodí spánku nejvíce. Ujistěte se, že jej vaše světelné zdroje neobsahují.
· Nežádoucí světlo jde také z počítačů a smartphonů. Před spaním je odložte.
· V noci všechny světelné zdroje vypněte a zajistěte si absolutní tmu a klidný spánek.