Dnes již prakticky nenajdeme zahradu, na které by nebyl bazén. Ty se však od sebe často liší. Tím hlavním rozdílem je samozřejmě jejich objem, avšak otázkou také je, zda jsou nadzemní či zapuštěné a také jaký je jejich tvar. U těch zapuštěných máme zdaleka nejčastěji oválné bazény, i když někdy najdeme i ty obdélníkové. Tyto se však používají především na veřejných koupalištích a plaveckých halách. U zahradních jsou poměrně vzácné. Zde může nastoupit otázka, proč tomu tak je. Přeci jen, obdélník přidá při stejné délce i šířce další objem vody. Navíc bude moci vedle sebe plavat více lidí, a to od jednoho konce ke druhému. Z jakého důvodu je tedy upřednostňován ovál? Především se jedná o otázku místa a jednoduchost položení. Přeci jen, ten obdélníkový je na obojí náročnější, což také znamená, že jeho cena i cena instalace budou vyšší. A to se mnoha lidem z pochopitelných důvodů nelíbí.
Také je fakt, že čištění je podstatně jednodušší. V rozích by se totiž mohly snadno hromadit nečistoty, které by pak bylo těžké odstranit. U oválného tvaru nic takového nehrozí. Navíc i filtrační zařízení je zde účinnější, neboť oblé rohy zajišťují plynulý proud bez překážek. To vše je samozřejmě dobré pro klasický zahradní bazén. U těch veřejných je však potřeba uvažovat jinak.
Za prvé se v něm bude koupat mnohem více lidí najednou, což znamená, že je potřeba plně využít prostor. Především se v nich však také pořádají soutěže, kde je potřeba zajistit všem závodícím stejné podmínky. A to se týká i vzdálenosti, kterou budou muset uplavat. Pravdou také je, že tyto profesionální bazény mají často mnohem lepší a účinnější vybavení než ty zahradní. Tvar zde tedy nehraje až tak velkou roli. Proto je pro ně obdélník prakticky ve všech případech lepší možnost. Vzhledem k tomu, že se zde vybírá vstupné, si totiž na sebe vydělá.