Ne každý má přehled o tom, za co utrácí své těžce vydělané peníze. Přitom stačí dva tři měsíce si psát výdaje a výsledky vás možná hodně překvapí. Víte, že za potraviny běžný Čech utratí měsíčně skoro stejně tolik, jako za nájem a energie? A velkou měrou se do rodinného rozpočtu zakusují také výdaje na dopravu. Když si postavíte dům na periferii, není se čemu divit.
Lepší životní úroveň něco stojí
S rostoucími platy si lidé začali také víc užívat a investovat do lepšího bydlení. Odráží se to na zvyšujících se výdajích za dovolené, návštěvy restaurací, kulturní vyžití, vybavení bytu nebo oblečení. Často si zboží pořizujeme na splátky nebo si půjčujeme, přitom jsou to věci, které bychom si měli kupovat, až když máme finanční rezervu.
Zdraví není zadarmo
Mezi nákup potravin se nepočítají alkoholické nápoje a cigarety, za což utratíme průměrně o něco víc, než za „zdraví“ – ať jde o prevenci nebo léčbu, například za léky nebo návštěvy zubaře. Nikdo nikdy nejspíš nedokáže spočítat, kolik bychom ušetřili na výdajích za zdravotní péči, kdybychom omezili spotřebu alkoholu a tabáku. Souvislost je však dost zřejmá.
Pití a kouření všeho druhu
Přestože je u nás pitná voda dostupná, levná a kvalitní, utrácíme za nápoje každý měsíc nemalé částky. Přitom pití vody je nejzdravější a tělu nejpřirozenější. A přestože jsme národ pivařů, za zlatavý mok neutratíme zdaleka tolik, jako za nealkoholické nápoje, jako je káva, čaj, kakao, minerálky, sirupy a džusy. Největší zářez však má na svém kontě nepřekvapivě tabák, přestože si mnoho kuřáků namlouvá, že občasný nákup krabičky rodinný rozpočet nemůže zatížit. Průměrně se náklady na kouření můžou pohybovat až kolem 2 000 Kč za měsíc. Muži by namítli, že ženy utrácejí mnohem víc za zcela zbytečné další nové boty, podle průzkumů z loňského roku však průměrně Čech utratí měsíčně za boty míň než právě za tabák.
Dítě něco stojí
Možná máte pocit, že se vás tahle čísla netýkají. Pokud nekouříte, gratulujeme. Určitě ale utrácíte peníze jinak, což je snadné obzvlášť pokud máte děti. Pokud by si mladý pár spočítal, kolik ho budoucí potomek bude stát od narození až po dospělost, možná by si početí rozmyslel. Už za první rok miminka utratíte několik desítek tisíc korun, a to i když budete na všem šetřit, vybavení pořizovat z druhé ruky a používat látkové pleny. A čím je dítě starší, tím je dražší. Rostou náklady na vzdělání, kroužky, hračky, dárky, oblečení, obuv, sportovní vybavení, jídlo, zdraví i kapesné. V pubertě už vás dítě bude stát kolem 10 000 Kč měsíčně, a to mluvíme o jedináčkovi. Není divu, že rodina s více dětmi už šetří na všech frontách, aby dokázala pokrýt potřebné výdaje.
Pokud nemáte děti a myslíte na budoucnost, máte dvě možnosti. Užívejte si a utrácejte, dokud můžete, nebo naopak šetřete. Někdy je možná lepší nepočítat a postavit se výzvě, až když je aktuální. Pokud by totiž každý, kdo chce zakládat rodinu, myslel jen na to, že si je nemůže dovolit, dětí by se rodilo o dost méně.